Google+

Dow Styrofoam Çözümleri

AHŞAP KIRMA ÇATILARIN ISI YALITIMI
                 
Çatı Tahtasız Mertek Üzeri ROOFMATE PS
 
Isı köprülerini önlemek için ısı yalıtımı mertekler üzerine sürekli ve kesintisiz yerleştirilir. Bu uygulama için çatı kaplamasının ağırlığına, kar vs. gibi yüklere karşı mukavemetli bir yalıtım malzemesi gerekir. Bu özelliklere sahip ROOFMATE PS levhaları kırma çatıların yalıtımında önemli avantajlar sağlar;
Levha çevresindeki lamba zıvanalar sayesinde ısı köprüsüne meydan vermeyen kesintisiz bir yalıtım tabakası oluşur.
Levhalar nemden zarar görmez, dolayısı ile yağmur suyu veya neme karşı koruma gerektirmezler.
ROOFMATE PS levhaları baskı çıtalarının levha üzerine aktardığı sabit ve mertek aralığına göre 100 kg’a kadar yüklere dayanacak yeterli mukavemete sahiptir. Ancak uygulama esnasında mertekler üzerinde yürünmelidir.
Isı yalıtımının çatı üstünde sürekli ve kesintisiz olması, aşırı sıcaklık değişmelerinin neden olduğu gerilmelere karşı bütün çatı sistemini korur ve ısı köprülerini yok eder.
Birbirine kenetlenmiş sert yalıtım levhalarının oluşturduğu kesintisiz yüzey çatının yatay yüklere karşı mukavemetini artırır.
Hava şartlarından bağımsız kolay yerleştirilebilir, uygulaması basittir.
Çatı tahtasına göre daha hızlı uygulanır. İşçilik ve zamandan tasarruf sağlar.
Çatı altındaki mekanı, ister yaşam mekânı ister çatı arası olarak kullanım imkânı sağlar.
Su yalıtımı
Isı yalıtım üzerine ve baskı çıtalarının altına buharı geçiren bir su yalıtım örtüsü serilmelidir.
 
Isı Yalıtımı
Saçaklardan başlanarak yalıtımın kalınlığına eşit yükseklikte olan bir alın tahtası ile desteklenen ROOFMATE PS levhaları, ısı köprüsü oluşturmadan kenarları birbirlerine sıkıca kenetlenmiş ve şaşırtmalı olarak yerleştirilir.
ROOFMATE PS levhaları, özel tespit çivileri veya vidalar kullanılmak suretiyle baskı çıtaları yardımıyla merteklere tutturulur. ROOFMATE PS levhalar genellikle çalışma platformu olarak kullanılmamalıdır, mertek kalınlık ve aks aralıklarına bağlı olmak koşuluyla uygulama sırasında mertekler üzerinde yürünmelidir.
 
İç yüzey son kat kaplaması
Ahşap kaplama (lambiri vs.), alçı panel vs. iç kaplama olarak merteklerin altına tespit edilebilir.
Yoğuşma hesaplarına göre genellikle gerekmese de hava geçirimsizliği iyileştirmek için içteki son tabaka ile mertekler arasına bir buhar dengeleyici yerleştirilebilir.
 
Havalandırma ve baskı çıtası
Çatı örtüsünün (kaplamasının) altında yeterli havalandırma sağlamak amacıyla baskı çıtaları minimum 40 mm kalınlıkta olmalıdır. Baskı çıtaları, havalandırma görevi dışında çatı örtüsü için güçlü bir tutunma düzlemi yaratmaktadır. Bu yüzden baskı çıtasının tespiti, kalite ve ebatlandırılması sağlıklı çatılar için önemlidir ve uzman bir mühendis tarafından belirlenmelidir