Google+

DIŞ CEPHE BOYA

Boyanın Tanımı

Bir yüzey üzerine tatbik edildiğinde, dekoratif ve koruyucu bir tabaka oluşturan kimyasal bir malzeme olarak tanımlanır. Bu malzeme belli    prensipler dahilinde, formüle edilen ve bünyesinde dört esas unsur bulunan kimyevi bir karışımdır.

Bağlayıcılar
Pigmentler ve dolgu malzemeleri
Kimyasal katkılar
Çözücüler (Solvent+Su)

Boyadan Beklentiler

Burada kullanıcı beklentilerinden, özellikle boya uygulayan ustaların veya tüketicilerin iyi bir boyadan beklentilerine yer vermek gerekirse,

Örtücülük
Beyazlık
Su kaldırma gücü (Boya kıvamını su ile ayarlamak)
Rahat uygulama
Ekonomi
Renklilik
Sarfiyat

Uygun Boya Seçimi

Öncelikle yüzeye uygun bir boya seçilmeli ve yardımcı malzeme gerekiyorsa yüzeye ve boyaya uygun olmasına dikkat edilmelidir. Boya satın alınırken kaliteli olanı tercih edilmelidir. Ucuz ve kalitesiz boyalar metrekare bazında kaliteli boyalarla aynı maliyete gelir. Ancak az bir fiyat için yapılan tasarruf, ileride büyük zararlara neden olabilir. Piyasada her kalitede boya,astar ve tiner bulunabilir. Ancak uygulamada daha iyi sonuç almak için yüzeye uygun boya, astar ve tiner kullanılması önerilir.
Boya seçerken, satın alınan ürünün TSE standartlarını taşıyıp taşımadığı, üretici firmanın ISO 9000 belgesine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir.
İç ve dış mekanlarda kullanılacak rengin mekana uygun olup olmadığı küçük bir yüzeyde denenmelidir.

Boya Uygulanmasında Temel İlkeler

Öncelikle uygulaması yapılacak boyaya ilişkin gerekli alet ve cihazların eksiksiz mevcut olması gereklidir.

Boya uygulamasında en önemli kural daima aynı sistemde aynı markaya ait ürünler kullanılmalıdır.
Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.
Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Uygulama yapılacak boya cinsine göre yüzey hazırlanmalıdır. Varsa mimari detay hataları giderilmelidir.
İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulama 3-4 hafta sonra yapılmalıdır.
Bütün boyalar uygulamadan önce ambalajında iyice uygun bir karıştırıcı ile karıştırılmalıdır.
Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır.
  
Rengi hangi ışık altında seçmeliyiz?

Renk seçimi yaparken renge mutlaka day light dediğimiz gün ışığı altında bakmak gerekir. Çünkü gün ışığı altında renk orjinaline en yakın haliyle görünür. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için renk seçimlerinin mutlaka gün ışığı altında yapılması gerekiyor.
 
 
Dış Cephe Boyası İle İlgili Sorulan Sorular
 
Binamızın dış cephesini boyatmak istiyoruz, m2 ölçümünü nasıl yapabiliriz ?
 
Kat ortalama yüksekliği 3 m olacak şekilde bina çevresi toplam kat yüksekliği ile çarpılıp binanın bürüt ölçüsü çıkarılır kapı pencere boşlukları minha olarak düşülür ve ortalama m2 ölçümü yapılabilir.
 
Dış cephe boyasında renk seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir ? Birden fazla renk kombinasyonu yapılması hakkında tavsiyeleriniz ne olur ?
 
Bir binanın kimliği dış cephesidir. Bu yüzden dış cephede yapılacak renk seçimi birinci derecede önem taşımaktadır. İster tek, ister birkaç renk kombinasyon seçimi yapılsın, renklerin bina ve çevre ile uyumu göz önüne alınmalıdır.
 
Dış cephe boya seçimini yaparken nelere dikkat etmemiz, hangi ürünü seçmemiz gerekir ?
 
Dış cephe boya uygulaması yapmadan önce uygun ürün seçimi yapılması kritik bir konudur. Dış cephe boya uygulamalarının tekrar yapılma süresi, iç cephe uygulamalarına göre masrafları göz önüne alındığında uygun boya seçimi yapılmasının önemi karşımıza çıkmaktadır.
 
Boya öncesinde astar uygulaması yapılmalı mıdır ? Fayda ya da zararları ne olur ?
 
Astar, boya uygulamasından önce yüzeyi boyaya hazır hale getirmek için kullanılan kimyasal bir malzemedir. Astar kullanımı boyadan en yüksek performansın alınabilmesi için kesinlikle şarttır.
 
Astarın Görevleri:
 
Aderans (yüzeye tutunma) sağlar. Astar, boya ile yüzey arasında sağlam bir temel ve köprü oluşturur. Boyanın yüzeye tutunmasını sağlar.
Homojen emiş ve alt yapı sağlar, böylece boya uygulandığı yüzeyde her noktada aynı şekilde emilir ve her noktada rengin homojen görünmesini sağlar. Rulo izi oluşumunu önler.
Boya sarfiyatını azaltır. Yüzeydeki emişi dengelediği için boyanın yüzey tarafından fazla emilmesine engel olur, böylece boya daha az sarfedilir.
Bazik/alkalik etkilerden boyayı korur. Özellikle çimento esaslı malzemeler içerisinde bulunan eriyik tuzların son kat boyaya zarar vermesine engel olur ve boyanın ömrünü uzatır.
Pigmentli(renkli)astarlar boyanın örtücülüğüne katkı sağlar.
 
Dış cephe boya uygulamasını yapmak için en uygun hava şartları hangileridir ?
 
Hava sıcaklığının +5 ile +30 derece arasında olduğu sıcaklıklarda uygulama yapılmalıdır.
Uygulamanın 12 saat öncesi ve sonrasında yüzeyler yağıştan korunmalıdır.
Direkt güneş ışığı altında uygulama yapılmamalıdır.
Rüzgar esintisinin olduğu durumlarda uygulama yapılmamalıdır.
 
2 sene önce boyanan binamızdaki renkler soldu, neden ?
 
Dış cephe boyaları uygulaması yapıldıktan sonra sürekli güneş ışınlarına maruz kalır ve pigment dayanımı olmayan ürünlerde binanın renkleri zaman içerisinde solmaya başlar. UV ışınlarının geldiği açılara göre her bölgenin solması aynı derecede olmayacağı için de istenmeyen görüntüler oluşur.